Od czego zacząć?
ä wymawiamy podobnie jak polskie "e", jednak otwieramy nieco szerzej usta - przy nieco niższej pozycji języka, niż przy wymowie "e".
Mädchen mejtsien
ö Wymawia się ją układając usta jak do "o" (wysunięte do przodu i zaokrąglone) i - nie zmieniając położenia warg - wymawiając "e".
ü Głoska pośrednia między "u" oraz "i". Uzyskuje się ją przez wymówienie "i" przy jednoczesnym ułożeniu ust jak do tworzenia głoski "u" (wysunięte do przodu i zaokrąglone). müde miud
ü Głoska pośrednia między "u" oraz "i". Uzyskuje się ją przez wymówienie "i" przy jednoczesnym ułożeniu ust jak do tworzenia głoski "u" (wysunięte do przodu i zaokrąglone). müde miude
"ei", "ey", "ai", "ay" Litery te wymawia się "ai".
"äu", "eu" W obu przypadkach wymawiamy "oi".
"ie", "ieh" Czytamy je jak długie "i".
"ß", "ss". Zawsze wymawiamy je jak polskie "s", z tym, że przed "ß" wymawiamy długie samogłoski, a przed "ss" - krótkie
"z" Wymawiamy ją jak polskie "c".
sch Wymawiamy je prawie zawsze jak polskie "sz". Wyjątek: bisschen.
tsch Wymawiamy niemieckie "cz", które jest w pewnym sensie połączeniem głoski "t" oraz "sz".
h Wymawiamy ją w różnoraki sposób:
Na początku sylaby, gdy nie ma przed nią samogłoski - niemieckie "h", tzw. "Hauchlaut" - dźwięk brzmiący podobnie jak bezgłośne wydychanie powietrza przez otwarte usta,
Na początku sylaby poprzedzonej samogłoską - nie wymawiamy tutaj żadnego dźwięku, łącząc tylko sąsiednie samogłoski, na końcu sylaby - nie wymawiamy, przedłużając jedynie samogłoskę w sylabie.
Po spółgłoskach w wyrazach zapożyczonych: ph wymawiamy jako [f], th - jako [t].
ch - po samogłoskach: "i", "e", "ä", "ö", "ü", "ei", "eu" oraz w końcówce "- chen" wymawiamy głoskę pośrednią między "ś" i "ch"
inaczej mówiąc "ś" wymawiane z użyciem tylnej części języka.
-po samogłoskach: "a", "o", "u", "au" wymawiamy jak polskie "ch".
Litera "s" przed "p" i "t" - na początku wyrazu wymawiamy , jak polskie "sz" - czyt. szp, szt.
Litera "v"
Wymawiamy ją jak polskie "f" na końcu sylab oraz na początku sylab w słowach rdzennie niemieckich (np. voll, Vater, vor, von), natomiast w internacjonalizmach na początku sylaby tworzymy głoskę "w" (np. Vase, Verb).
Litery "qu"
Wymawiamy je jak polskie "kw".
Litery "b", "d", "g"
Wymawiamy je na początku sylaby dźwięcznie, a na końcu - bezdźwięcznie (podobnie jak polskie: "p", "t", "k").
Litera "r"
Wymawiamy ją różnie, w zależności od położenia:
Na początku sylaby (także, gdy jest poprzedzona inną spółgłoską) - wymawiamy niemieckie "r", używając tylnej części języka.
Na końcu sylaby - nie wymawiamy jako spółgłoskę, tworząc szeroką głoskę zbliżoną do [a] (tzw. "r" zwokalizowane).
Sylaba "ig"
Jest końcówką dużej części przymiotników, a także cząstką końcówki liczebników głównych w zakresie 20-90. Wymawiamy ją jak sylabę "ich" [ich'].
Samogłoski krótkie i długie
Jeśli po samogłosce występuje podwójna spółgłoska, wymawiamy ją krótko (w przypadku "i" jest to głoska zbliżona bardziej do krótkiego "y"). Jeśli natomiast jest to spółgłoska pojedyncza, wymawiamy samogłoskę długą. Warto zwrócić uwagę na dwa fakty:
Niektóre wyrazy mające bardzo zbliżoną wymowę mogą różnić się jedynie długością samogłoski, np.: Staat (państwo) i Stadt (miasto), bitten (prosić) i bieten (oferować),
Często formy podstawowe jednego czasownika mogą mieć różną długość samogłoski (dotyczy czasowników mocnych zmieniających przy odmianie rdzeń), np.: erschrecken - erschrak - erschrocken, bitten - bat - gebeten, schießen - schoss - geschossen.
Sylaby akcentowane i nieakcentowane
Część sylab (przedrostków) w języku niemieckim jest zawsze akcentowana w wyrazie, a część - nie. Najprościej rozróżnić te dwie grupy wiedząc, że nieakcentowane są sylaby bę
dące przedrostkami w czasownikach nierozdzielnych, a akcentowane - w rozdzielnych.
Jola 22:59, 23 października 2014
Wspaniały materiał do nauki.Wielkie dzięki twórcom.
Odpowiedz
Jola 13:26, 5 grudnia 2014
Tu można nauczyć się samemu ,,,, naprawdę super tłumaczone
Odpowiedz
Nastolatka 16:33, 24 maja 2015
Dobry materiał zgodzę się z tym Jola. Jestem nastolatką i mi łatwiej się nauczyć ale i tak nie jest łato. Życzę wam wszystkim powodzenia !! :)
Odpowiedz
Ryszard 8:50, 17 czerwca 2015
Bardzo dobrze wyjaśnione. To naprawdę nie jest trudne, tylko poćwiczyć trzeba. Najlepiej mieć tekst przed oczyma i słuchać niemieckiego lektora.
Odpowiedz
lila 22:45, 3 października 2015
macie racje, mnie tez to miażdży mózg, ale wyjaśnione jest fajnie, tylko jak to teraz wbić do głowy.
Będzie dobrze.
Krzysztof 21:17, 13 października 2015
"s" przed "t" i "p" wymawia się jak "sz" tylko na początku wyrazu. I to jest zasada, nie ma żadnych odstępstw.
Odpowiedz
Caligo 21:58, 16 czerwca 2016
Jak już tu ktoś napisał, odstępstw nie ma. Jeśli wiesz, że Niemcy (dość często) składają nowe słowa z krótszych, to Cię nie zdziwi, że Beispiel czyta się 'bajszpil', bo istnieje słowo Spiel (z tym początkowym "szp"). Podobnie będzie ze słowem Schauspieler (Schau + Spieler) albo Nierenstein (Nieren + Stein). Ot, cała tajemnica pozornego odstępstwa :-)
Odpowiedz
Daniela 16:33, 7 stycznia 2016
Wielkie podziękowanie dla twórców tej strony, wszystko jest podane przejrzyście i dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z językiem niemieckim, do nauczenia.Życzę wszystkim wytrwałości.
Daniela
Renata 19:42, 28 stycznia 2016
Swietny program nauczania. Szacun dla twórców. Można się nauczyć samemu. Godne polecenia.
Odpowiedz
elutka 8:39, 19 maja 2016
Super kurs coś wyjątkowego ,wielkie dzieki dla pomysłodawcow
Odpowiedz
teresa 10:10, 4 października 2016
super stronka mogę innym polecić
Odpowiedz
navilight 0:11, 6 października 2016
Strona jest super, bo jest bardzo przejrzysta, i niezwykle uporządkowana. Ale powiem tak "Porzućcie wszelką nadzieję" jeżeli uczycie się niemieckiego nieregularnie, z doskoku, od czasu do czasu. Piszę z własnego doświadczenia i z doświadczenia wielu znajomych mi osób, które w taki sposób uczyły się tego języka. Do sukcesu prowadzi tylko jedna droga, którą podążam od stycznia 2016 i po 9 miesiącach mam takie efekty w nauce jakie zawsze chciałem mieć, a których inni mi teraz zazdroszczą. Mianowicie, sposób nauki jaki obrałem, to "język niemiecki od rana do wieczora" tylko takim sposobem możecie osiągnąć bardzo dużo. I powiem wam jeszcze, że mózg, to mi się miażdży dopiero po 10, 12, czy 14 godzinach pisania, słuchania i mówienia. Dziękuję twórcom tej strony, bo teraz poukładam sobie niektóre rzeczy na właściwe tory. Od stycznia tego roku jestem samoukiem, wystarczy tylko dobrze się zorganizować (przygotować).
Pozdrawiam wszystkich UCZĄCYCH SIĘ tego języka.
Joanna 8:40, 12 września 2018
Super stronka, naprawdę zaczyna mi się podobać,
ba nawet dzień bez nauki, to dzień stracony
naprawdę polecam ...